Návševtnosť

DnesDnes76
Tento týždeňTento týždeň501
Tento mesiacTento mesiac3599
SpoluSpolu352217

Reklama

Z Budapešti dňa 24. januára, o 14:00 odštartovala najväčšia charitatívna rally v Afrike, Bamako 2014. Práve štart v Budapešti je považovaný za najvýznamnejšiu udalosť celej rally, ktorá každý rok priláka množstvo nadšencov z okolitých ale aj vzdialenejších krajín, ktorí prišli povzbudiť účastníkov a rozlúčiť sa s nimi pred 16-dňovou nezabudnuteľnou jazdou plnou dobrodružstiev, ale aj pomoci západoafrickým oblastiam či už pitnou vodou, finančnou hotovosťou (800 000 – 1 000 000 €) alebo inými spôsobmi.

 

Rally povoľuje zúčastniť sa Bamaka akýmkoľvek spôsobom – na akomkoľvek prostriedku – dokonca i na kolieskových korčuliach či pešo. K takémuto extrému sa však nikto neodhodlal a preto klasicky štartovali len autá a menšia skupinka motorkárov. Dokopy 8,141 km (čo v priemere znamená cca 508 km za deň) čaká tímy rozdelené do 3 kategórií - klasická GPS súťaž, Touring Adventure a Bamako Spirit.

 

Súťažiaci z prvej kategórie musia splniť denné etapy na čas a taktiež čeliť geovýzvam. Za každú etapu a zdolanú výzvu tímy získajú body na základe ktorých v závere preteku vyhlásia víťaza. Posádku môžu tvoriť max. 4 členovia (každý ďalší pripláca 200 €), ktorí sú odkázaní sami na seba a na pomoc medzi sebou ako tímami. Suma štartovného sa pohybuje medzi 1 200 – 2 500 €. Kategória Touring Adventure je určená milovníkom dobrodružstva, výziev a spoznávania sa s novými ľuďmi. Štartovné pre túto kategóriu bolo v rozmedzí od 270 do 700 € za osobu. Nie sú tu žiadne pravidlá, žiadne časové obmedzenia, žiadne hodnotenia – sami si dokonca môžu zvoliť akým smerom sa vydajú k cieľu. Posledná kategória vznikla s úmyslom zachovať pôvodnú myšlienku rally, preto organizátori vyzývajú záujemcov so slovami „Príďte v lacnom aute. Príďte v starom aute. Príďte vo vozidle, ktoré vyčarí úsmev na tvárach ľudí. Buďte vtipní, kreatívni, odvážni. Príďte sanitkou či hasičským autom... Buďte iní a majte veľké srdce!“ Od platenia štartovného sú účastníci oslobodení, najviac však 20 dvojčlenných tímov. Čo však neminie ani jedného z nich, sú ostatné náklady zahŕňajúce víza, potrebné očkovania, poistenie, pohonné hmoty a cestné poplatky, transfery, ubytovanie, stravu a mnoho iného, ktoré predstavujú približne 2050 €/osoba.

 

A kadiaľ trasa povedie? Počas prvých dvoch dní rally prejdú tímy cez Rakúsko do talianskeho Janova, kde sa nalodia na trajekt. O dva dni ich privítajú veľkolepé marocké horské cesty a kamenisté cestičky vedúce cez pohoria Atlas a Sarhro. Na ôsmy deň prejdú hranice Mauritánie kde na nich čaká Sahara so svojimi zlatistými piesočnými dunami a krásy národného parku Banc D’Arguin. Rally pokračuje v Senegale, v bývalom koloniálnom hlavnom meste Saint Louis, naprieč prašnými savanskými cestami do Wassadougou. Pred dosiahnutím cieľa, gambijského hlavného mesta Banjul, účastníci ešte prejdú južné brehy rieky Gambia, navštívia šimpanzie rezervácie a národný park Kiang West.