Je čas obuť zimné pneumatiky

 

Predpoveď počasia hovorí jasnou rečou: zima sa rýchlo blíži. Vodiči by si preto mali v servisoch čo najskôr dohodnúť termíny na „prezutie“ zimných pneumatík. Už pri teplotách pod 7 °C má auto s letnými pneumatikami zhoršenú ovládateľnosť, čím sa výrazne znižuje bezpečnosť posádky. Najdôležitejšia je však schopnosť brzdiť. Tu sa prejavia rozdiely medzi letným a zimným „obutím" najviac. Na zasneženej vozovke má vozidlo s letnými gumami až o 20% dlhšiu brzdnú dráhu v porovnaní s tým, ktoré využíva zimný dezén. Práve tieto metre môžu zachrániť život. Zimné plášte sú na rozdiel od letných vyrobené z mäkších zmesí, majú viac lamiel a hlbší dezén. Z tohto dôvodu si aj v chlade zachovávajú priľnavosť a záber.

 

 

Kúpa zimných gúm si vyžaduje vyššiu počiatočnú investíciu. Treba si však uvedomiť, že v čase jazdenia na zimných plášťoch sa zasa neničia tie letné. Preto sa mýlia vodiči, ktorí si myslia, že keď nebudú „prezúvať", výrazne ušetria. Cena štandardných zimných plášťov sa pohybuje medzi 2- až 3-tisíc Sk (66,39 až 99,58 €) a v súčasnosti je takmer v každej predajni možný aj ich nákup na splátky. Oplatí sa tiež kupovať cez internet, kde môžete ušetriť na jednej pneumatike aj stovky korún. Snaha znížiť náklady ženie nezodpovedných vodičov aj k tomu, že nahodia zimné pneumatiky len na dve kolesá hnanej nápravy. Auto s takýmto obutím má však vysokú náchylnosť na šmyk a na klzkom povrchu je neovládateľné.

 

ZIMNÁ PNEUMATIKA VS. LETNÁ PNEUMATIKA

 

Zimná pneumatika je vyrobená z mäkších zmesí a má hlbší dezén. Kľúčový je väčší počet lamiel (drážok). Lamelové bloky sú umiestnené v smere rotácie pneumatiky, čo zaručuje dobrý záber aj na náročnom zimnom povrchu vozovky.

Overené pravidlo 4 x 4:

 zimné pneumatiky patria na všetky 4 kolesá

 ich dezén nesmie byť plytší ako 4 milimetre

zimné gumy sa používajú minimálne 4 mesiace

 vyhoďte plášte, ktoré sú staršie ako 4 roky

 

VÝMENA GÚM A ICH USKLADNENIE

 Na výmenu pneumatík v servise sa objednajte telefonicky a s predstihom. Cena za kompletné prezutie s demontážou a montážou gúm na disky sa začína približne od 15 €. V prípade, že máte zimné plášte na samostatných diskoch, ušetríte. Počítajte však pri ich výmene so sumou aspoň 10 €). Presná cena sa odvíja od rozmeru pneumatiky a tiež od množstva zinku, ktorý sa používa na vyvažovanie.

 Letné pneumatiky, ktoré odkladáte, si presne označte, aby ste vedeli, na ktorom kolese boli umiestnené. Pneuservisy  vám ponúknu i možnosť uskladnenia plášťov. Ak si však budete letné gumy skladovať sami, mali by ste dodržať niekoľko pravidiel. Samotné plášte, ktoré nie sú na diskoch, položte nastojato, a približne v mesačných intervaloch ich jemne pootočte. Ak máte letné pneumatiky na diskoch, ideálne je zavesiť ich na háky. Druhou možnosťou je položiť ich na seba naležato.