Návševtnosť

DnesDnes101
Tento týždeňTento týždeň536
Tento mesiacTento mesiac2752
SpoluSpolu367245

Reklama

Nebezpečný zostatkový alkohol

 

Rýchlosť odbúravania alkoholu v tele uvádzajú odborné pramene napríklad 0,085 g (ženy) až 0,1 g (muži) alkoholu na 1 kg telesnej hmotnosti za hodinu. Vstrebávanie alkoholu sa spomaľuje a znižuje, ak je v žalúdku potrava obsahujúca bielkoviny.

 

Podľa tabuliek sa telo za hodinu zbaví približne asi 0,1 promile. Nie je pritom dôležité, či človek spí alebo športuje. Ani čierna káva a mastné jedlá neurýchlia vstrebávanie alkoholu. Významným faktorom je telesná hmotnosť, psychické rozpoloženie, únava, stres a návyk organizmu na alkohol (zvyknutému sa alkohol v dychu odbúrava rýchlejšie).

Pri pive platí, že sa v krvi drží najdlhšie. Najrýchlejšie sa vstrebáva tvrdý alkohol, pomalšie víno a v poradí tretie pivo.

 

ODBÚRAVANIE ALKOHOLU

 

Alkohol v dychu vodiča sa v súčasnosti meria v jednotkách mg/l. Táto hodnota predstavuje približne polovicu starej jednotky promile. Ak si dáte jedno pollitrové pivo, 2 dl vína alebo 0,5 dl tvrdého alkoholu, nafúkate asi 0,15 mg/l, čiže asi 0,3 promile. Už pri tejto hodnote dochádza k poruchám koordinácie pohybu, horšej kontrole rovnováhy a zníženému úsudku. Po dvoch pivách sa zhoršujú reflexy a stúpa odvaha - čo vedie k zlému odhadu situácie. Viac než pollitra vína predlžuje reakčný čas, znižuje prah bolesti a intelektuálne schopnosti. Pri 0,8 mg/l (cca 1,6 promile) alkoholu má človek problém slovne sa vyjadriť, stráca sebakontrolu a chce sa mu spať. Pollitra tvrdého alkoholu znamená vážne poruchy vedomia, ktoré môžu vyústiť do kómy. Odbúranie 0,05 mg/l (cca 0,1 promile) alkoholu trvá asi hodinu, závisí od telesnej konštrukcie a pohlavia. Odbúravanie neurýchli čierna káva ani mastné jedlá. Zároveň je jedno, či človek spí alebo športuje. Pozor na zostatkový alkohol v krvi, ktorý vodiči veľakrát podceňujú. Šoférovanie po prehýrenej noci vás môže v lepšom prípade stáť vodičský preukaz.

 

Kto sa pred oslavou dobre naje, dosiahne iba to, že promile alkoholu v krvi stúpa pomalšie, "Ani intenzívny pohyb nemá podľa neho vplyv na rýchlejšie odbúranie alkoholu. Alkohol sa nedá vypotiť. Túto činnosť preberá z deväťdesiatich piatich percent pečeň a za hodinu sa hladina alkoholu v krvi zníži v priemere len asi o jednu až dve desatiny promile. Zostávajúcich päť percent sa môže dostať z tela von pokožkou, ale nezohráva to nijakú úlohu. Rovnako ako dýchanie studeného vzduchu.

 

Nepomáha ani silná káva či energetické nápoje. Človek sa môže cítiť vďaka povzbudzujúcim účinkom kofeínu sviežejšie, ale pomalé odbúravanie alkoholu v pečeni a obmedzenú schopnosť reakcie to neovplyvní. Zavádzajúca je podľa neho tiež predstava, že k úplnému vytriezveniu stačí trocha spánku. To je veľmi vážny omyl, pretože  zbytkový alkohol je rovnako nebezpečný, ako jeho skorá konzumácia. Po prehýrenej noci preto odporúča nechať auto doma a zvoliť iný spôsob prepravy.

 

No jedna vec, ktorá sa hovorí o alkohole, je pravdivá: ničí mozgové bunky. Lekári odhadujú, že jeden bujarý večierok môže spôsobiť stratu 20- až 30-tisíc mozgových buniek. Alkohol tiež narúša prenos dát medzi nervovými bunkami, čo má negatívny vplyv na koncentráciu a pamäť.

 

AKO NA NÁS PÔSOBÍ ALKOHOL

 

Alkohol v krvi ( v promile) -  prejavy a schopnosti vodiča za volantom

 0,30 - 0,5 ‰

Porucha pohybovej koordinácie, mierne problémy s kontrolou rovnováhy, eufória a znížený úsudok

 0,50-0,7 ‰

Zhoršenie efektívnosti pohybu, zvýšené vzrušenie a výrečnosť sebakontrola, nesprávny odhad vlastných schopností vedúci k chybnému hodnoteniu situácie

0,7 - 2,0 ‰ Porucha rovnováhy a pohybových schopností, zníženie prahu citlivosti, chybné porozumenie a vyvodzovanie nesprávnych záverov, predĺžené reakcie, precitlivenosť, agresívne správanie, sexuálna stimulácia, zvýšenie krvného tlaku

2,0 - 3,0 ‰ 

 Problémy slovne sa vyjadrovať, výrazná porucha chôdze, spavosť, vo väčšine prípadov nie je možné zaznamenať akékoľvek známky sebakontroly alebo koordinovaných pohybov

 3,0 - 4,0 ‰

Pokles krvného tlaku a telesnej teploty, zhoršenie reflexov a závažná porucha vedomia, ktorá môže vyústiť do kómy

Viac ako 4.00 ‰

Hlboká kóma, porucha dychového centra, ktoré môže byť paralyzované alkoholom. Je to život ohrozujúci stav.

 

Pýtate sa , za ako dlho sa vám po požití alkoholu odbúra z krvi? Na internete sú k dispozícii rôzne výpočtové merače pod podobnými názvami - alkulačka , alkulátor , alkoholová kalkulačka a pod. Pomôžu vám zistiť, za akú dobu by mala po vypití alkoholických nápojov klesnúť hladina alkoholu v krvi na 0 promile.

 

AKO NEMAŤ OPICU ALEBO KEDY MOŽETE ŠOFÉROVAŤ

 

Bolí ma hlava, je mi zle a nič si nepamätám! Aj vy sa po každom „záťahu“ budíte s podobnými pocitmi? Vieme, ako im predísť, alebo sa ich zbaviť.

1. Nepite na lačno! Ak máte dobrý základ, alkohol vás neskolí tak rýchlo, ako keby ste pili na prázdny žalúdok.

2. Máte chuť na vodku a o chvíľu na víno? Rozhodnite sa! Miešanie vás môže „odpáliť“ skôr, ako sa nazdáte. Najťažšia opica je zo sladkých a bublinkových nápojov. Červené víno je zase riadny bolehlav. Najmenej toxickým drinkom je vraj vodka. Fernet , gin či vodku zapíjajte radšej minerálkou a nie sladkým džúsom či  colou. Tieto kombinácie sú pre žalúdok riadne zaťažujúce.

3. Pomôže vám napríklad aj to, keď budete popri drinkoch aj čosi pojedať, napríklad slané tyčinky či chlebíčky, a samozrejme, hýbte sa. Takže tancujte, koľko vládzete!

 

ZBAVTE SA "OPICE"

 

Aj keď niektorí z vás majú možno problémy deň "po" sa najesť, nemali by ste zostať na lačno. Teplé jedlo je totiž najlepším "vyprošťovákom". Vhodnými jedlami  domáca polievka, bujón, ale aj cesnačka. Všetky známe metódy fungujú totiž na princípe zavodnenia organizmu a dodávky minerálov, ktoré sa z organizmu vyplavili. Niektorým zase zaberá pivo či „panák“ tvrdého alkoholu.

 

Zavlažujte dosýta

Alkohol viaže vodu a preto ňou musíte telo dostatočne zásobovať. Zostatkový alkohol v tele čo najrýchlejšie zrieďte čistou vodou, nesladenou minerálkou alebo čajom. Čím viac toho zvládnete vypiť, tým lepšie. Vodu môžete ochutiť aj šťavou z čerstvo vytlačeného citróna, ktorá telu dodá vitamín C. Zabudnite na kávu, kofolu a kolové limonády. Kofeín v nich obsiahnutý iba prehlbuje dehydratáciu organizmu. Radšej si uvarte mätový alebo harmančekový čaj ochutený medom, ktorý doplní krvný cukor.

 

Výdatné raňajky, striedmy obed

Po noci bohatej na prísun alkoholu platí časť príslovia „raňajkuj ako kráľ, ...“ dvojnásobne. Ak vám to váš žalúdok dovolí, doprajte si výdatné raňajky, ktoré pomôžu naviazať zvyšky alkoholu v krvi. Organizmu prospejú hlavne jedlá s vyšším obsahom soli. Možno sa vám pri pohľade na zavináča alebo kyslé uhorky zopárkrát pretočí žalúdok, ale po ich konzumácii sa budete určite cítiť lepšie. S obedom buďte opatrnejší a zabudnite na vyprážaný syr s tatárskou či pečenú kačku s kapustou a knedľou. Preflámovanú noc si odpykajte ľahkým obedom zloženým z ovocia a zeleniny