Návševtnosť

DnesDnes92
Tento týždeňTento týždeň760
Tento mesiacTento mesiac3858
SpoluSpolu352476

Reklama

Skratky používané v motorizme

 

ABS - Systém, ktorý zabraňuje zablokovaniu kolies pri intenzívnom brzdení. Ak zistí, že ktorékoľvek koleso stojí, zníži brzdný tlak.

 

ACC - Adaptive Cruise Control označuje adaptabilný tempomat , ktorý bude pomáhať v kolónach udržiavať bezpečnú vzdialenosť najmä medzi nákladnými vozidlami.

 

Aditíva - Prímesi v pohonných látkach, ktoré pomáhajú zlepšiť ich antidetonančné, čistiace, antikorozívne alebo mazacie vlastnosti.

 

ALS - Zariadenie, ktoré v súťažných autách v turbe udržiava vyšší tlak pre okamžitú reakciu na pridanie plynu.

 

API - American Petroleum Institut. Číslo na obale za skratkou udávalo štandard motorového oleja.

 

ASR - Skratka pre protiprešmykový systém, ktorý používa automobilka Mercedes.

 

ATF - Automatic Transmission Fluid. Označenie olejov pre automatické prevodovky, používaný niekedy aj v posilňovačoch riadenia.

 

BAS - Skratka, ktorú používa Mercedes pre svoje zariadenie, ktoré spozná úmysel vodiča núdzovo brzdiť a pomôže dosiahnuť čo najvyšší tlak v brzdovej sústave.

 

Bi-litronic - Označenia firmy Bosch pre xenónový svetlomet, ktorý má iba jeden zdroj svetla pre stretávacie aj diaľkové svetlo.

 

CAN-Bus - Spôsob prepojenia a ovládania zariadení v automobile. Pokyn na vykonanie niečoho vyšle impulz, ktorý prechádza viacerými jedným vodičom pospájanými zariadeniami, ale iba zariadenie pre ktoré je určený reaguje. Tento systém eliminuje poruchovosť.

 

Climatronic - Samočinné ovládanie klimatizácie dokáže pomocou snímačov ovládať teplotu vzduchu, intenzitu a smer jeho prúdenia aj pri zmene vonkajších podmienok.

 

Common Rail - Druh vysokotlakovej vstrekovacej sústavy naftových motorov, ktorého časť spoločná pre všetky valce niekedy pripomínala koľajnicu.

 

CVT - Označenie samočinnej prevodovky s plynulou bezstupňovou zmenou prevodového pomeru.

 

CWT- variabilne časovanie ventilov

 

DOHC - Double Overhead Camshaft - anglická skratka pre ventilový rozvod pomocou dvoch vačkových hriadeľov v hlave valcov.

 

E-Gas, Drive By Wire - Označenie elektronického spôsobu prenosu impulzov od plynového pedála k škrtiacej klapke.

 

EBD - Elektronické rozdeľovanie brzdného tlaku, reguluje tlak pri kolese, ktoré môže byť viac odľahčené alebo zaťažené. Eliminuje napríklad  rozdielnú účinnosť brzdenia pri jazde s prázdnym alebo naloženým vozidlom.

 

ECU - Electric Control Units. Elektronické riadiace jednotky ECU sú počítače s pamäťami a procesormi, ktoré riadia chod zariadení napríklad riadiacich jednotiek motora, posilňovača riadenia,  airbagov, klimatizácie, ABS , automatické prevodovky a ďalších.

 

EDC - Elektronic Diesel control - označuje elektronický systém riadenia vstrekovania naftových motorov.

 

EDS - Elektronische Differenzial Sperre. Nemecká skratka pre systém, ktorý pribrzdením prekĺzávajúceho  kolesa napodobňuje činnosť uzávierky diferenciálu. Elektrohydraulický  posilňovač riadenia - Je účinný iba vtedy, ak je to naozaj potrebné. Pomáha udržiavať lepší kontakt s vozovkou a ušetrí asi 0,2 l paliva oproti klasickému  hadraulickému posilňovaču.

 

ESP - Electronic Stability Program. Neustále porovnáva hlavne hodnoty priečneho zrýchlenia, uhol natočenia volantu, rýchlosť vozidla a vopred pomáha pribrzdením kolesa eliminovať začínajúci šmyk. Do nižšej triedy vstúpil v Mercedese A.

 

ETS - Elektronická regulácia prešmykovania kolies.

 

EuroNCAP - European New Car Assessment Programe . Organizácia, ktorá od roku 1997 za podpory vlád krajín EU skúma a posudzuje bezpečnosť áut. Jej šéfom je Max  Mosley, ktorý je zároveň prezidentom FIA.

 

Fading  - Výrazne zníženie účinku bŕzd spôsobené varom a odparovaním brzdovej kvapaliny.

 

FAP - Skratka pre filter pevných častíc, ktorý je vo výfuku naftových motorov HDI v automobiloch Peugeot 607 a Citroen  C5. Zachytené sadze v ňom zhoria asi v trojminútových cykloch. Podmienkou na činnosť je prísada  Eolys v nafte.

 

FIA - Úrad, ktorý vydáva predpisy a pravidlá pre automobilový šport od F1 až  po minikáry. Bez jej vedomia sa prakticky nesmú konať žiadne preteky.

 

FSI - Označenia koncernu VW pre motory s priamym vstrekovaním benzínu do valcov. ( Fuel  Stratified   Injection  )

 

Fuzzi  Logic  - Fuzzy  Logic  prispôsobuje radenie automatickej prevodovky charakteru jazdy. Rozozná športový štýl jazdy a dovolí vytáčať motor do vyšších otáčok.

 

GDI - Označenie benzínových motorov  Mitsubishi s priamym vstrekovaním.

 

GPS - Global  Positioning  System . Umožňuje spojenie so štyrmi satelitmi, pomocou ktorého dokáže určiť presnú polohu. Je to základ pre navigačný systém.

 

Imobilizér  - Zabezpečovacie zariadenie, ktoré bráni naštartovať automobil bez  originálneho kľúča. Tento kľúč má v sebe zabudovanú elektronickú jednotku, ktorá vysiela kód do  imobilizéru.

 

Isofix  - Jednotný spôsob na uchytenie detskej sedačky v aute.

 

Kit  Car - Automobil homologovaný v skupine A s väčším rozsahom úprav (napr. rozchod kolies) a s jednou poháňanou nápravou, vyvinutý pre automobilové súťaže.

 

Lambda  - Grécke písmeno, ktoré sa používa na označenie pomeru vzduchu a benzínu v zmesi.

 

Lambda  sonda - Snímač umiestnený vo výfukovom potrubí pred katalyzátorom, ktorý analyzuje zloženie výfukových plynov a posiela údaje do riadiacej jednotky motora.

 

Leasing - Leasing - lízing. Splátkový spôsob financovania napr. automobilov.

 

LSD - Limited  slip  differential . Diferenciál, ktorý sa s nárastom krútiaceho momentu uzatvára a pomáha preniesť v zákrutách ešte vyššiu časť výkonu na obe kolesá nápravy. Je súčasťou sériovej výbavy napríklad v športovej v Honde Integra .

 

MPI - Skratka pre  Multipoint Injection - znamená, že každý valec má svoju vstrekovaciu dýzu na palivo.

 

MSR - Motors  Schleppmoment-Regelung . Systém reguluje brzdiaci moment, ktorý motor vytvára pri spomaľovaní. Ak vodič podradí alebo uberie plyn, na šmykľavej vozovke, môže sa auto šmýkať. MSR rozozná túto tendenciu a brzdnie  motora zmierni.

 

N-skupina  - Skupina, do ktorej patria vozidlá určené na motoristický šport, s minimálnym rozsahom úprav. Dovolené je v podstate iba použitie ľubovoľných tlmičov, pružín a riadiacej jednotky motora.

 

PDS ( Pumpe-Dűse  System  ) - Systém vysokotlakového priameho vstrekovania nafty spoločným čerpadlom a tryskou. Jeho prostredníctvom je predvstrek  i hlavný vstrek pod veľmi vysokým tlakom, ktorý môže presiahnuť až 200 MPa .

 

PES - Skratka pre Poly-Ellipsoid-System  pomenováva svetlomet  v ktorom svetlo zo zdroja (halogénovej žiarovky alebo xenónovej žiarivky) prechádza cez projekčnú optiku so šošovkou. Dovoľuje úplne zmenšiť svetlomet.

 

Plynokvapalinové  tlmiče pruženia - Sú odolnejšie, majú dlhšiu životnosť. Na nekvalitnom povrchu  v nich vďaka prídavku dusíka nepení olejová náplň. Tlmiče  majú preto vyššiu účinnosť a zlepšujú  jazdné vlastnosti.

 

Posilňovač bŕzd - Zariadenie ktoré v osobných automobiloch využíva podtlak v nasávacom potrubí na zníženie ovládacej sily brzdového pedála. Všeobecne sa začal používať koncom šesťdesiatych rokov 20. storočia.

 

Rázvor - Vzdialenosť  osí prednej a zadnej nápravy. Spolu s dĺžkou karosérie je jedným z určujúcim rozmerov na triedenie automobilov do tried.

 

RDS - Rádio  Dáta  System - označuje prenos dát z vysielača do autorádia, ktorý umožňuje zobraziť vyslané údaje na displej, napríklad názov stanice, vysielanej relácie alebo presný čas.

 

SAE - Označenie pre Society of  Automotive Engineers , ktorej normy sa používajú na označenie viskozity oleja. Označenie 0W (Pinter) znamená olej riedky aj v tuhom mraze, SAE 50 je skoro ako med. Dnešné oleje majú takto označenú škálu použitia. Napr. 5W 40.

 

SDI - Skratka koncernu VW pre atmosférický   (bez turba ) motor s priamym vstrekovaním nafty.

 

Spaceframe  - Priestorový hliníkový rám v Audi A2 alebo A8. Pevná konštrukcia z odlievaných a kovaných dielcov, ku ktorej sú pripevnené hliníkové dvere a blatníky. Výhodou je až 40 percentná úspora hmotnosti, nevýhodou vysoká cena a komplikované opravy po havárii.

 

SRS - Skratka pre Supplemental  Restranit  Systém, čo je v podstate airbag.

 

TCS - Traction  Contrlol  System . Zabraňuje prešmykovaniu  poháňaných  kolies napríklad pri zrýchľovaní. Obmedzí v okamihu výkon motora, prípadne s využitím snímačov otáčania pre ABS koleso pribrzdí.

 

TDI - Skratka koncernu VW pre prepĺňaný motor s priamym vstrekovaním nafty.

 

TFSI - Označenia koncernu VW pre motory s turbodúchadlom  s priamym vstrekovaním benzínu do valcov. (Turbo Fuel Stratified Injection )

 

Tempo mat - Tempomat  je patentovaný výraz firmy Mannesmann  VDO a označuje zariadenie na udržiavanie rýchlosti bez pridávania plynu.

 

Torsen  - Spôsob konštrukcie diferenciálu. Používal sa napríklad ako medzi nápravový v automobiloch Audi Quattro.

 

Twin  Spark  - Pomenovanie, ktoré používa Alfa Romeo na označenie svojich benzínových motorov s dvoma zapaľovacími sviečkami v jednom valci.

 

V-Power - Označenie benzínov Shell, ktoré sa vyznačujú veľkou čistiacou schopnosťou. Benzín účinne rozpúšťa usadeniny na ventiloch, vstrekovačoch a dýzach. Z dlhodobého hľadiska má čistý motor nižšiu spotrebu a vyšší výkon.

 

Valvetronic  - Označenie systému, ktorý zabezpečuje pomocou malého elektromotora a zvláštneho mechanizmu variabilný zdvih ventilov v motoroch BMW.

 

Vanos  - Označenie mechanizmu premenlivého časovania ventilov v motoroch BMW.

 

VTEC - Označenie motorov Honda s premenlivým časovaním ventilov.

 

VVT-i  - Označenie pre motory Toyota s variabilným časovaním nasávacích ventilov.

 

WRC - World  Rally Car - súťažný automobil vyvinutý pod podmienkou účasti v MS. Objem turbomotora  2 litre, restriktor  obmedzujúci výkon, pohon 4x4, minimálna hmotnosť 1230 kg, min. dĺžka 4 metre.

 

CWT- variabilne časovanie  ventilov