Riziká na cestách

 

Dopravná nehoda je najväčším rizikom. Ak považujete chovanie slovenských vodičov za nebezpečné, budú vám praktiky vo väčšine exotických krajín pripadať šialené.

Nedodržiavanie pravidiel má však jednu paradoxnú výhodu - vodiči s nepredvídateľným chovaním majú bleskurýchle reflexy a dokážu zvládnuť situácie, ktoré by u nás skončili veľmi zle. Prevezte sa po Karakoram Highway, najvyššie položenou diaľnicou sveta, spojujúca Pakistan a Čínu, alebo z bolívijského La Pazu do Coroica v amazonskej džungli po jednej z najnebezpečnejších diaľnic na svete a zistíte kam až siahajú hranice Vášho vodičského umenia. Keď ste chodec, pamätajte si, že autá nezastavia ani nepribrzdia, keď prechádzate cestu, a to ani na prechode pre   chodcov v jednosmerkách sa jazdí oboma smermi hlavne motorky jazdia vľavo i vpravo v noci autá nesvietia Keď šoférujete, zistíte najviac, že: prednosť majú väčšie autá - toto je jediné skutočne dodržiavané pravidlo

vodič sa pozerá dopredu, nie na to, čo sa deje za ním je bežné predbiehať v nepriehľadných zákrutách noci chodci, cyklisti aj najrôznejšie zvieratá blúdia po diaľniciach  .Keď sa veziete na predných sedadlách autobusu je to nebezpečnejšie (ale vzadu to oveľa viac skáče)

nebojte sa povedať taxikárovi, aby išiel pomalšie (pravdepodobne to bude nutné niekoľkokrát dôrazne zopakovať!)keď sedíte vedľa vodiča, dávajte pozor na cestu a aj na vodiča, či náhodou nezaspáva

Vreckári

Výskyt: najčastejšie v napratanej miestnej doprave, na staniciach a trhoch, v akýchkoľvek tlačeniciach. Jeden môže upútať vašu pozornosť, druhý sa prikradne a okradne.

Obrana: nevystavujte svoje cennosti na verejnosti. Peniaze a pas majte v kapsičke na krku alebo inde na tele, nie po vreckách alebo v malých batohoch na chrbte.

Sexuálne obťažovanie

Na riziko sexuálneho obťažovania majú vplyv tri faktory: slobodní mladí muži deprimovaní núteným sexuálnym pôstom stereotypné vnímanie belošiek ako voľne prístupných žien vytvárané hlavne druhoradými americkými filmami chovanie a obliekanie cestovateliek neprispôsobené miestnym pomerom

Prvé dva faktory neovplyvníte, zamerajte sa preto na ten posledný. Tu sú doporučenia:

Konzervatívne obliekanie

je základom takmer vo všetkých dedinských oblastiach okrem tropického pásma (rovníková Afrika, tropické oblasti Latinskej Ameriky, Tichomorské ostrovy). Najviac v moslimských krajinách, kde platí aj pre väčšinu miest a veľkomiest (zakryť kožu, prípadne vlasy, odev by nemal byť príliš priliehavý) - stačí kratší pobyt v Iráne alebo v Saudskej Arábii a pochopíte, prečo moslimskí básnici tak často líčia zvodnosť a krásu ženy, z ktorej videli len oči a členok. Už to im stačí k vzplanutiu. Tiež chovanie by malo byť primerane konzervatívne. Vo veľa krajinách zaujímajú ženy v spoločnosti tiché, nenápadné miesto. Akokoľvek vás to môže iritovať, keď budete miestne normy prehnane porušovať, môžete sa dostať do problémov.

Pochopte správne, čo vám hovorí.  Ponuka alebo pozvanie, ktorá sa vám zdá ako úplne nevinná, môže byť na miestne pomery vlastne nehoráznym, necudným návrhom. Ak prijme osamelo cestujúca žena ponuku „osviežiť sa behom obedňajšieho tepla" doma u nejakého muža v Pakistane, mala by mať na pamäti, že tento najskôr má postranné úmysly. Dôležité: pokiaľ žena nejakú podobnú ponuku prijme, málokto sa jej potom zastane, pretože sa predpokladá, že pochopila skrytý význam pozvania. Ak cestujete ako pár, vždy hovorte o sebe, že ste manželia.

Psy

Domáce aj polo divoké psy potulujúce sa v noci ulicami a cez deň okolo dedín môžu byť dosť nebezpečné. Niekedy stačí zohnúť sa - ako keby ste chceli zodvihnúť kameň a hodiť ho po nich. Inokedy ale budete potrebovať niečo väčšie. T.j. sebaobranný sprej by mal na hodinu zastaviť nielen človeka, ale aj psa. (Pozor, nepustia vás s ním, pokiaľ ho máte v príručnej batožine, do lietadla.)

Pas

Kdekoľvek platí: pas majte schovaný a urobte si kópiu prvej strany a strany s vízom a tie noste so sebou. Nikdy ich nedávajte z ruky človeku, ktorý tvrdí, že je policajt v civile. Vždy chcite, nech sa preukáže preukazom, inak trvajte na tom, že mu doklady ukážete len na policajnej stanici.

Skorumpovaná polícia

Zlé platení policajti sú problémom predovšetkým v Latinskej Amerike. Tiež v ostatných regiónoch sú však náchylní pustiť belochom žilou z ich bohatých peňaženiek a vymyslia si najrôznejšie zámienky a priestupky, aby vás mohli „pokutovať". Majte preto za každých okolností v poriadku všetky doklady - pas, víza, poistenie, doklady od auta, povolenie do zvláštnych oblastí, národných parkov a pod. Neporušujte zákazy, nefotografujte citlivé objekty (v niektorých krajinách, obzvlášť afrických sú nimi mimo vládnych budov tiež mosty, nádražie, letisko). Veľká časť konfliktov pramení z nedodržiavania práve týchto jednoduchých, v Európe nevídaných pravidiel.

Vlámanie do hotelovej izby

Nestáva sa často, ide skôr o výnimky. Napriek tomu sa môže stať, že vám zmizne napríklad len pár bankoviek - krádeže si potom tak ľahko nevšimnete. Prekontrolujte, či lacné hotelové izby nemajú ešte druhý tajný vchod. Zatvárajte okná. Používajte vlastný zámok. Nenechávajte cenné veci v izbe. V spoločne zdieľaných izbách si dajte pozor na cestovateľov, ktorých nepoznáte.

Islamský „fundamentalisti" a iní teroristi

Vyskytujú sa prevažne v televízii. V realite najskôr stretnete len prívetivé a pohostinné tváre, ktoré si s vami radi pokeckajú o náboženstve. Nehovorte, že ste ateista. Väčšina zemegule je veriaca a nerozumejú životnému postoju bez vyššieho vedenia. Je omnoho lepšie povedať, že som nepraktizujúcim kresťanom.

Teroristické činy prevádzané niekoľkými pomätencami pod záštitou náboženstva alebo rôznych - ismov väčšina ich súkmeňovcov jednoznačne odcudzuje. Veľa moslimov síce nemiluje Západné krajiny, hlavne USA, ale obvykle rozlišujú medzi „nemravnými" vládami Západných krajín na jednej strane a ich obyvateľmi, ktorých naopak vítajú ako hostí.

Prevraty, politické krízy, výnimočné stavy, zákazy vychádzania

Sledujte aktuálne dianie v krajinách, ktorými cestujete! Takmer v každej zemi nájdete aspoň jedny miestne noviny vychádzajúce v angličtine alebo sledujte internetové noviny. Pozor samozrejme na niektoré senzácie-chtivé západné média - napríklad podľa CNN sa v Iráne už 5 rokov schyľuje k „prevratu". Politické turbulencie vás väčšinou nijak neovplyvnia, nanajvýš zmeníte trasu Neúčastnite sa ani neprihliadajte politickým demonštráciám a nefoťte si ich!

Kreditné karty

Niekde ešte používajú tzv. off line žehličku, ktorou prejdú vašou kreditkou nie raz, ale niekoľkokrát a na účtenky potom skopírujú váš podpis. V ekonomicky menej rozvinutých krajinách Afriky, Latinskej Ameriky a Ázie kreditnú kartu veľmi nevyužijete, ale napriek tomu si dajte pozor, komu ju dávate a čo s ňou robí.

  

Uspávači

Čím chudobnejšia krajina, tým častejšie sú pozvania na čaj, ovocie alebo iné jedlo a to všetko z jednoduchej pohostinnosti. Bola by škoda vyhýbať sa tomu a ochudobňovať sa o jedinečné zážitky len z obavy z uspávačov. V diaľkových autobusoch a vlakoch alebo aj inde vypijete spolu s nápojom aj drogu, ktorá vás uspí a prebudíte sa bez peňazí.

Drogy

Pretože vám môžu pouliční dealeri a vodiči taxíkov ponúkať drogy, zbavte sa pokušenia. Obzvlášť v južnej a juhovýchodnej Ázii a Latinskej Amerike sú pre užívateľov aj pašerákov drog tvrdé tresty, vo veľa prípadoch tresty smrti. Veľakrát sa tiež stane, že ten, kto vám ich predal, obratom zavolá políciu, ktorá na vás začne vymáhať úplatok v hodnote niekoľko tisíc dolárov. A nemusí to dopadnúť tak dobre - nikdy neviete, či už má miestna policajná jednotka splnenú kvótu zatknutých a odsúdených narkomanov.

Prírodné pohromy

Niektoré turisticky atraktívne oblasti ako Himaláje, indonézske ostrovy, Stredná Amerika, Karibik, severné pobrežie Austrálie, sú čas od času svedkom vyčíňania prírodných živlov. Niekedy sa dajú predvídať (hurikánová/tajfúnová sezóna v Karibiku/Tichom oceáne), väčšinou však nie. O miestach, ktoré chcete navštíviť si zistite, či nie sú v nebezpečnej zóne a naučte sa aspoň základné pravidlá prežitia.